Haberler » 
10 Mart Dünya Böbrek Günü

"10 Mart Dünya Böbrek Günü"

Böbrek hastalıklarını önlemek, toplum bilincini artırmak, risk faktörlerini kontrol altına almak ve erken tanının önemini vurgulamak, böbrek hastalarının ciddiyeti ve hızla büyümesi konusunda halkı bilgilendirmek için her yıl mart ayının ikinci haftası Dünya Böbrek Günü olarak kutlanmaktadır.

Kronik böbrek hastalığının en sık görülen nedenleri arasında:

·         şeker hastalığı,

·         yüksek tansiyon,

·         nefritler (böbrek iltihapları),

·      kistik böbrek hastalıkları ve ürolojik hastalıklar (idrar yollarında taş veya tıkanıklık),

·         kalp hastalığı,

·         şişmanlık,

·         ileri yaş,

·         ailede böbrek hastalığı öyküsü,

·         sigara içmek,

·         sık ağrı kesici ilaç kullanımı bulunmaktadır.

Hastalık, halsizlik, çabuk yorulma, enerji kaybı, iştahsızlık, uyku bozuklukları, geceleri kas krampları, ayak ve bacakta, özellikle sabahları göz çevresinde şişlik olması, ciltte kuruluk ve kaşıntı, renginde değişiklik, sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendisini göstermektedir.

Böbrek hastalıklarının teşhisinde, kan, idrar, ultrasonografik ve ileri tetkikler kullanılmaktır.

Teşhis edilemeyen kronik böbrek hastalığı sonucunda böbrek işlevinin kaybıyla böbrek yetmezliği ortaya çıkar. Bu evreye ulaşan hastaların yaşamını sürdürmesi için diyaliz veya böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir.

 

Böbrek sağlığını korumak için, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenme ve ideal vücut ağırlığını korumak, tuz kullanımının kısıtlanması, yeterli miktarda sıvı almak, kan basıncı ve kan şekerini düzenli ölçtürmek, ilaçların bilinçsiz kullanımından kaçınmak, yüksek risk grubundaki bireyler için düzenli tıbbi kontrol yaptırmak gerekir.